Gitarreffekter
EarthQuaker Device Buffer Preamp
1 068,00 kr
📦 Beställningsvara
🚚 Leveranstid: Kontakta oss
Transparent signalförstärkning som återställer klarhet och kraft i din signal – perfekt för långa kabelvägar och pedalbord med många true bypass-pedaler.
Leveranstid: Kontakta oss
EarthQuaker Devices Buffer/Preamp
Buffer/Preamp från EarthQuaker Devices är det diskreta men kraftfulla verktyget för gitarrister och basister som vill behålla sin ton intakt oavsett pedaluppsättning. Med hög ingångsimpedans (1 MOhm) och låg utgångsimpedans (100 Ohm) förhindrar den högfrekvent förlust och dämpning som ofta uppstår vid långa kabeldragningar eller omfattande pedalbord med true bypass-pedaler.
Men den här enheten gör mer än bara att bibehålla signalintegriteten – den lägger också till en subtil förstärkning i de lägre frekvenserna, vilket ger din ton extra kropp och dimension. Det gör den idealisk inte bara för att återställa klarheten utan också för att forma en rikare ljudbild med mer närvaro. Buffer/Preamp är kompakt nog att smälta in i vilken rigg som helst, men med en effekt som märks tydligt när den kopplas ur – och ännu mer när den kopplas in igen.
Enheten är byggd för att vara en alltid-på-komponent i signalvägen, och den passar lika bra i början som i slutet av din kedja beroende på hur du vill forma ljudet. Oavsett om du spelar live eller i studion är Buffer/Preamp ett hemligt vapen för att hålla tonen levande, responsiv och tydlig i varje spelsituation.
Specifikationer:
-
Typ: Buffer och preamp i ett
-
Ingångsimpedans: 1 MOhm
-
Utgångsimpedans: 100 Ohm
-
Designad för att minimera tonförlust
-
Återställer högfrekvensklarhet
-
Förstärker subtilt de lägre frekvenserna
-
Idealisk för långa kabelvägar
-
Perfekt för pedalbord med många true bypass-pedaler
-
Kan placeras i början eller slutet av signalkedjan
-
Transparent förstärkning utan färgning av grundtonen
-
Robust konstruktion för turné- och studiobruk
-
Kompakt format för enkel integration
-
Intern spänningsomvandling för stabil prestanda
-
Alltid aktiv när ström är påslagen
-
Strömförsörjning: 9V DC (center negativ)
-
Strömförbrukning: Låg (specificeras ej)
-
True bypass: Nej (buffer är alltid aktiv)
-
Silent operation – inga klickljud
-
Minimal gain boost – ej överstyrd
-
Analog signalväg
-
Byggd för maximal transparens
-
Utvecklad och tillverkad i USA
-
Inga rattar eller kontroller – enkel plug-and-play
-
Designad för både elgitarr och elbas
-
Ingen förstärkningsdistorsion
Typ | Preamp |
---|---|
Effekt | Preamp |
Produkttyp | Gitarreffekter |
Antal Volt | 9 |
Anslutningar | TRS |
Märke | EarthQuaker Device |
Du måste vara inloggad för att lämna en recension.