Korg Kaoss Pad KPV
6 450,00 kr
📦 Beställningsvara
🚚 Leveranstid: Kontakta oss
Effektprocessor och sampler med dubbel touch-kontroll, avancerad Voice FX-motor, Hi-Z-ingång för gitarr och bas samt integrerat USB-ljudkort för studio och livebruk.
Leveranstid: Kontakta oss
KORG Kaoss Pad KPV
KORG Kaoss Pad KPV är en vidareutveckling av det klassiska KAOSS-konceptet och kombinerar realtidsstyrda effekter, sampling och looping i ett direkt och spelbart format. Med ett uppdaterat touch-gränssnitt och kraftfull intern processering är KPV framtagen för moderna liveartister, producenter och DJs som arbetar med ljud i rörelse.
Den nya dual-touch-funktionen gör det möjligt att styra två parametrar samtidigt direkt på touch-ytan. Detta öppnar för mer komplexa och dynamiska ljudförändringar där filter, delay, pitch, modulation och feedback kan kombineras i realtid. Varje rörelse omvandlas omedelbart till musikalisk kontroll utan fördröjning.
Kaoss Pad KPV är utrustad med nästa generations Voice FX-motor för kreativ röstbearbetning i realtid. Harmonier, vocoderliknande effekter och pitchbaserade texturer kan användas både subtilt och experimentellt, vilket gör enheten lika användbar för sångare som för elektroniska liveframträdanden.
Tack vare den dedikerade Hi-Z-ingången kan gitarr och bas anslutas direkt utan externa DI-boxar eller förförstärkare. Detta gör KPV till ett uttrycksfullt effektverktyg även för stränginstrument, där touch-ytan används för att forma ambienta klanger, rytmiska effekter och mer extrema ljudlandskap.
Sampling- och loopfunktionerna är utvecklade för livebruk med exakt timing. Inspelning upp till åtta takter, overdub i realtid och BPM-synkade funktioner gör det enkelt att bygga, manipulera och omstrukturera loopar under pågående framträdande. Det inbyggda USB-ljudkortet förenklar integration med datorbaserade system för inspelning, streaming och uppspelning.
Specifikationer:
- Typ: Effektprocessor och sampler
- Touch-kontroll: Dual-touch XY-pad
- Effekter: KAOSS-effekter, Voice FX
- Antal program: 300 (200 preset, 100 user)
- Sampling: Upp till 8 takter med overdub
- Loopfunktioner: BPM-synk, Step Hold, slice-lägen
- Ingångar: Mic/Guitar (Hi-Z), Line In
- Utgångar: Stereo Line Out, hörlursutgång
- MIDI: In/Out
- USB: USB-ljudkort och dataöverföring
- Externt minne: SD/SDHC upp till 32 GB
- Strömförsörjning: DC 9V
| Märke | Korg |
|---|
Du måste vara inloggad för att lämna en recension.


